Turystyka

Walory turystyczno-krajoznawcze Rumunii czyli….

GDZIE WARTO POJECHAĆ…. (I Z KIM)

Rumunia to bez wątpienia jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie krajów Europy. Choć jeszcze nie doceniany i niezbyt dobrze poznany. Po dziesięcioleciach zastoju dynamicznie się rozwijający. Inwestujący w infrastrukturę turystyczną, drogi, hotele, ochronę zabytków, dóbr kultury i przyrody. Kraj bezpieczny i otwarty na turystów….


Atrakcyjne oferty wycieczek do Rumunii (Siedmiogród, Bukowina, Banat, Oltenia, Dobrudża, delta Dunaju, republika Mołdawii
i in.) - kliknij

Najciekawsze i najpiękniejsze miejsca:

Północna Rumunia

BUKOWINA – uznawana za najbardziej malowniczą krainę Rumunii, urzekający krajobraz łagodnych wzgórz i dolin przypominający nasze Beskidy, wspaniałe zabytki historii – w tym słynne „malowane klasztory” (unikalne zbytki najwyższej klasy wpisane na listę UNESCO), cudownie wkomponowane w krajobraz budownictwo ludowe, bogaty folklor i  wielonarodowa kultura. Turystę z Polski na pewno zainteresują zawsze gościnne „polskie wioski” i wiele innych trakcji….

MARAMURESZ – malownicza kraina na północnych rubieżach Siedmiogrodu położona wśród atrakcyjnych pasm górskich Karpat wschodnich, słynąca z przebogatego i wciąż żywego folkloru. Przykuwa uwagę turysty wiejskie budownictwo drewniane (strzeliste cerkwie, ozdobne, rzeźbione bramy i zagrody), przebogate, noszone na co dzień stroje ludowe, kultywowane obrzędy i zwyczaje (m.in. niedzielne parady). Najciekawiej prezentują się wioski w dolinie Izy i na południe od Sigetu.

Środkowai zachodnia Rumunia

SIEDMIOGRÓD (TRANSYLWANIA) – bardzo ciekawa kraina położona wewnątrz łuku Karpat, o wyjątkowo bogatej historii, której dobrze zachowane zabytki i pamiątki spotyka turysta na każdym kroku. Wielonarodowa mozaika (Rumuni, Węgrzy, Sasi, Szeklerzy i in. i bogate dziedzictwo kulturowe tych narodów. Na południu tzw. „kraina Sasów siedmiogrodzkich” ze wspaniałymi średniowiecznymi miastami (Sybin, Medias, Sigiszoara, Braszów i in.) oraz z unikalnymi saskimi warownymi kościołami i grodami wiejskimi. U podnóży południowych Karpat twierdze i zamki (Hunedoara, Bran). Na wschodzie szeklerszczyzna- kraina zamieszkała przez węgiersko-języcznych potomków średniowiecznych wojowników sprowadzonych tu do obrony karpackich granic. Na zachodzie miasta pełne pamiątek po czasach panowania węgierskiego i austriackiego, ze wspaniałą secesyjną zabudową najwyższej europejskiej próby (Kluż, Oradea, Arad, Satu Mare). W Transylwanii turysta może także przybyć szlak prowadzący po historycznych i legendarnych miejscach związanych ze słynnym Draculą i jego historycznym pierwowzorem.

BANAT – kraina na południowo-zachodnim krańcu Rumunii, sięgająca po Dunaj i kraniec Karpat. Wielonarodowa mozaika (Rumuni, Serbowie, Szwabi, Węgrzy, Czesi i in) i bogata mieszanina kultur. Bardzo ciekawa stolica regionu – Timiszoara – pełna zabytków historycznych, wspaniałej architektury secesyjnej i pamiątek po rewolucji 1989r. Ponadto historyczne uzdrowisko Baile Herculane oraz wspaniałe cuda przyrody w postaci skalnych wąwozów i jaskiń a także malowniczy przełom Dunaju „Żelazne Wrota”


Rumunia Wschodnia

RUMUŃSKA MOŁDAWIA – na urodzajnej wyżynie pomiędzy wschodnimi  Karpatami  a Prutem, ze stolicą w historycznym mieście Jassy, bogatym w zabytki z różnych okresów, znaczącym ośrodkiem kulturalnym i uniwersyteckim. Ciekawy region Neamt z historycznymi klasztorami u podnóża Karpat,  słynne winnice Cotnari, uzdrowisko Slanic Moldova, monumentalne pamiątki po krwawych bitwach I wojny światowej (Marasesti) czy historyczny port na Dunajem – Gałacz..

WYBRZEŻE MORZA CZARNEGO – niezbyt długie ale na znacznym odcinku dobrze zagospodarowane i wspaniale nadające się do letniego wypoczynku nadmorskiego. Szerokie, piaszczyste plaże, nowoczesne hotele, restauracje, promenady w takich kurortach jak Mamaia, Eforia, Costinesti, Neptun, Jupiter, Mangalia i in. Przylegająca do wybrzeża kraina Dobrudża – bardzo atrakcyjna dla ciekawego turysty, z głównym miastem i portem Konstancą (liczne zabytki antyczne, potureckie i secesyjne) a także antycznymi ruinami Histrii, meczetami Mangalii i Babadag czy winnicami Murfatlaru.

DELTA DUNAJU – rewelacja przyrodnicza na skale światową, rozległy obszar chroniony z bogatą roślinnością, licznymi odnogami rzeki, kanałami, jeziorami, rozlewiskami i bagnami. Przebogate, wielogatunkowe skupisko ptactwa wodnego, rewelacyjne krajobrazy. Główny ośrodek i punkt startowy do wycieczek statkami w deltę – Tulcza.  W pobliżu delty ciekawe wioski rosyjskich starowierców z archaicznymi monastyrami.

Południowa Rumunia

WOŁOSZCZYZNA  czyli  OLTENIA i MUNTENIA – rozciągniete pomiędzy Karpatami a Dunajem, oferują turyście ciekawe miasta (Turnu Severin, Craiova, Tirgu Jiu, Tirgoviste. Ploiesti i in) oraz bogate folklorem i tradycyjnym budownictwem wsie. U podnóża Karpat wiele historycznych ośrodków – głównie monastyrów – takich jak Tismana, Horezu, Cozia (w przełomie Oltu) czy Curtea de Arges. Atrakcyjna jest wcinająca się w Karpaty dolina Prahowy z górskimi kurortami Busteni i Sinaia (ze wspaniałym pałacem królewskim).

BUKARESZT i okolice – leżąca w Muntenii rumuńska stolica to dziś 2-milionowa metropolia, zwana jeszcze niedawno „Paryżem wschodu”. Choć psują mu opinie socrealistyczyne blokowiska na obrzeżach, to centrum zachwyca XIX-wieczną architekturą w stylu narodowym, monumentalna secesją czy sztandarowymi przykładami międzywojennego funkcjonalizmu. Miasto ciekawych muzeów, pomników, monumentalnych gmachów, rozległych parków, potureckich knajpek i „paryskich” kawiarni. Pod Bukaresztem kilka ciekawych miejsc: piękny barokowy kompleks pałacowy w Mogosoaia czy Snagov z monastyrem na wyspie i ośrodkiem wypoczynkowym nad jeziorem oraz monastyr Cernica.

GÓRY

To szczególna atrakcja turystyczna Rumuni. Łańcuch Karpat przecina łukiem cały kraj i zajmuje znaczną część jego powierzchni. To raj dla aktywnych turystów górskich, którzy od lat przybywają tu z Polski, Czech, Niemiec i innych krajów. Bogactwo i różnorodność krajobrazu, w znacznej mierze nie skażona nadmierną cywilizacją górska przyroda. A przy tym wspólnota krajobrazu i bogatej kultury ludowej z polskimi Karpatami. Wśród rozlicznych pasm i grup górskich są zarówno te nieźle zagospodarowane turystycznie – ze szlakami, schroniskami, wyciągami i kolejkami linowymi, jak i dzikie, pierwotne, bezludne, stanowiące wyzwanie dla żądnych wrażeń wędrowców. Najatrakcyjniejsze dla turystów są w Karpatach wschodnich góry: Rodniańskie, Marmaroskie, Kelimeny, Ceahlau i wąwóz Bicaz. W Karpatach południowych: Bucegi, Fogarasze (najwyższe), Paring, Retezat i góry Banackie a w górach Zachdnich (Apuseni) – krasowy płaskowyż Padis.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>